• Čítali sme v DSS Cemjata

• V rámci mesiaca marec - mesiac knihy sme dnes spríjemnili deň v DSS Cemjata čítaním rozprávok a príbehov z kníh so žiakmi 2., 3., 4. a 5.rocnika.
          • Svetový deň vody v špeciálnych triedach

•

Pri príležitosti Svetového dňa vody sme si s našimi žiakmi v I.Š a II.Š pripomenuli dôležitosť najvzácnejšej tekutiny pre život- vody.
            Kvízom sme si zopakovali možnosti šetrenia a projektom si zútulnili triedy.
          • Deň vody 2024!

• 22.03.2024 si žiaci I. stupňa rôznymi aktivitkami pripomenuli Svetový Deň vody, jej význam pre život na Zemi a to, že si ju musíia vážiť a nesmú ňou plytvať.
          • Deň vody v MŠ

• Voda je najvzácnejších darom, ktorý potrebujeme každý deň. 22. 3. má sviatok voda a to sa my, deti v MŠ, môžme kľudne s tou vodou vyhrať do sýtosti. A tých pár kvapiek, ktoré pri tom vylejeme, sa nám dnes odpustí.
          • Exkurzia do múzeí v Poprade a v Tatranskej Lomnici

• Stredu, 20. marca 2024, sa žiaci druhého stupňa vybrali na exkurziu do Tatranskej Lomnice a Popradu. Navštívili sme prekrásne múzeum TANAP-U v Tatranskej Lomnici a Podtatranské múzeum v Poprade. V múzeu TANAP-U sme videli rôzne zvieratá, krásne kroje a najzaujímavejšie boli napodobeniny / preparáty diviaka, medveďa a veľkého počtu iných zvierat. Podtatranské múzeum nás zaujalo bohatou zbierkou exponátov a interaktívnym hrobom kniežaťa.
          • Čítali sme škôlkarom

Knihy obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti. Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa. Rozvíjajú fantáziu a tvorivosť, nútia čitateľa rozmýšľať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia rôznych životných situácií. Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu a odstránenia stresu.
            Práve preto sme v utorok 19. marca 2024 počas hodiny literatúry navštívili našich škôlkarov s knihou v ruke. Najprv sme stručne vysvetlili dôvod našej návštevy a predstavili mesiac marec ako mesiac venovaný knihám a čítaniu. Potom už našim najmenším Zuzka Rusinková recitovala rozprávku Ako išlo vajce na vandrovku od Milana Rúfusa a Šimon Šoltis predniesol báseň Tieň. Nasledovalo čítanie rozprávky Tri prasiatka. Pri čítaní sme sa všetci postupne striedali.
            Veríme, že čítanie škôlkarom spríjemnilo popoludňajší oddych a že sa im príjemne zaspávalo. Táto aktivita pomohla aj nám trénovať schopnosť sústrediť sa a lepšie bojovať so stresom z blížiaceho sa testovania.
            žiaci IX. A
            P. S. Termín 20. marec je nám – deviatakom – veľmi dobre známy. ;)

• Z úcty k ženám

• Pri príležitosti MDŽ,žiaci našej školy potešili pripraveným programom v podobe básní, piesní a hrou na klavíri pre klientov a zamestnancov DSS. Zapriali sme im predovšetkým veľa radostí,lásky,porozumenia,spokojnosti a Božieho požehnania.
          • Geometrické tvary

• Ako sa učiť geometrické tvary? A čo všetko sa pomocou nich dá urobiť? Nám stačí troch fantázie a obrazy hodné umelcov sú na svete.
          • Žiaci 2. stupňa súťažili v prednese poézie a prózy

S cieľom podnietiť záujem žiakov o literatúru, rozvíjať ich schopnosti a zručnosti v umeleckom prednese prebiehala vo štvrtok 7. marca 2024 v priestoroch jazykovej učebne súťažná prehliadka v umeleckom prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín.
             Medzi recitátorkami a recitátormi mala veľmi výrazné zastúpenie poézia. Odzneli básne známych i menej známych autorov. Vtipné, ale zároveň aj poučné texty. Z prózy si porota i diváci vypočuli jeden prednes.
            Po ukončení prednesu v jednotlivých kategóriách porota rozhodovala o konečnom poradí súťažiacich. Výsledky sú takéto:
            poézia
            II. kategória (5. a 6. ročník):
            1. neudelené
            2. D. Guman (V. A)
            3. S. Vida (V. A)
            III. kategória (7., 8., a 9. ročník):
            1. neudelené
            2. T. Mruzová (IX. A), R. Timočko (VII. A)
            3. Z. Rusinková (IX. A), J. Ginter (VIII. A)
            próza
            1. ---
            2. ---
            3. N. Ivanková (VIII. A)
            Súťažiaci boli odmenení potleskom. Výhercovia si z rúk riaditeľa prevzali diplom aj sladkú odmenu.
            Všetkým recitátorom ďakujeme za aktívnu účasť a víťazom srdečne blahoželáme.

• Astro show

• 4.3.2024 sa žiaci našej školy zúčastnili prehliadky pojazdného planetária Astro show. Prehliadka obsahovala rôzne témy prispôsobené veku žiakov. Žiaci za pod vesmírnou oblohou za sprievodu krásnej hudby oboznamoval i s jednotlivými dejmi vo vesmíre. Veľmi sa im to páčilo. Vesmír je zaujímavý a tajomný.
          • Nečakaný úspech!

• Naša žiačka Tamara Magačová (IX. A) sa zapojila do literárnej súťaže Moje vianočné želanie, ktorú v decembri vyhlásilo ABC – Centrum voľného času v Prešove. Príbeh, ktorý napísala, zaujal porotu natoľko, že bol ocenený prvým miestom.

Ak rozmýšľate, prečo o tomto úspechu informujeme až teraz, keď už je dávno po Via-nociach, odpoveď znie, že oficiálne vyhodnotenie súťaže prebiehalo až koncom februára.

Tamarke k dosiahnutému úspechu srdečne blahoželáme, tešíme sa spolu s ňou a želáme jej ešte veľa ďalších tvorivých nápadov.